Rozhovor - Tim Burton a Johnny Depp

23. srpna 2009 v 13:20 | Anett |  Rozhovory
"Hororový muzikál točíte jednou za život"


• Vy dva jste spolupracovali už pošesté.
Johnny, umí z Vás Tim dostat něco, co nedokáže žádný jiný režisér? A Time,
nabízí vám Johnny něco, co jiní herci nemají?

BURTON: Hlavně je ochotný zkusit úplně všechno. Je muzikální, ale není zpěvák,
a torufl si jít do jednoho z nejobtížnějších muzikálů vůbec, To chce děsnou odvahu. Věřte mi, zpěv je velmi, velmi obnažující - obzvlášť když v něm nejste školení - a člověk, který se do toho pustí, v podstatě projevuje odvahu poprat se s čímkoli. Myslím, že takhle se projevuje skutečný umělec.

DEPP: Už od chvíle, kdy jsme se s Timem poprvé setkaliv jedné malé losangeleské kavárničce, jsem mezi námi cítil okamžité spojení na několika různých úrovních. Spojuje nás fascinace absurditou a bizarnem... tehdy to bylo třeba umělé, plastikové ovoce. V té době nikomu nepřipadalo zvláštní mít něco takového na stole, a přitom je to taková úchylnost. Prostě jsme si hned padli do noty a od té doby se mu pořád snažím být co nejužitečnější. Taková divná věc třeba je, že když se obvykle připravuju na nějakou postavu, přemýšlím o ní, koncipuju jí podle svého a doufám, že na ni ostatní budou mít podobný názor. Zatímco když točím s Timem, myslím primárně na Tima a na to, abych ho nezklamal...

BURTON: Další báječná věc na něm je, že ho nebaví koukat se na sebe. Nechodí po každé klapce k monitoru kontrolovat, jak v záběru zrovna vypadal. Prostě zůstává před kamerou a ze sta procent se nabízí mně a štábu. Taková absence marnivosti je mi moc příjemná.


• No, je pravda, Johnny, že jste jedním
z mála herců, kteří jsou velikými hvězdami a přitom nekostnatí.
Nehrajete na jistotu a nebudujete si image. Čím to je a čím vás vlastně zaujal Sweeney Todd?

DEPP: Čím to je? Řekl bych, že odpověď bude někde mezi tvrdohlavostí a ignorantstvím. (úsměv) Jistě, existují schůdnější cestičky, než je ta, po které jdu já, ale upřímně řečeno, jsou zábavnější? Hrát na jistotu by mě nejspíš děsně nudilo. A pokud jde o Sweeneyho, zase to začalo s Timem. Nabídl mi ho, a když mi Tim něco nabídne, dlouho se nerozmýšlím.

BURTON: Do baletu bys asi nešel...

DEPP: Hele a víš, že jo? Určitě bych to aspoň zkusil... (smích)Bylo to na Sweeneym se začátku tak napínavé, jak se šušká?
Mám na mysli fakt, že nikdo netušil, jak jste na tom se zpěvem...?

DEPP: Řekl bych, že já sám jsem se bál nejvíc ze všech. Možná kromě Tima. Já jsem fakt nevěděl, jestli na to mám. Říkál jsem si, že se kolem hudby už nějaký čas motám, tak bych mohl zvládnout rozeznat čisté tóny od falešných. Ale netušil jsem, jestli můj hlas nebude znít, jako když někdo škrtí kachnu. Tak jsem řekl Timovi, že si něco vyzkouším, zajel jsem ke kamarádovi, který má doma v garáži nahrávací studio, a vyzkoušel si tam pár písniček. Poslal jsem tu nahrávku Timovi a on usoudil, že nám to projde.


Sweeney je nejspíš to nejtemnější, co jste zatím natočili, pravda?

BURTON: Náš definitivní propad do temnoty? Ale taky je to trochu prča, ne? Když se propadáte do hlubin deprese, je dobré vnímat to s humorem. Johnnyho Sweeney Todd je jedna z mých nejoblíbenějších postav. Dlouze jsme se bavili o starých hororových hercích, jako byli Boris Karloff a Lon Chaney.Viděli jsme to jako příležitost vytvořit postavu v podobném duchu. Velmi vzrušující.

DEPP: A taky veliká výzva. Na divadle bylo za všechny ty roky mnoho Sweeneyů, s Timem jsme pečlivě promýšleli, jak bude vypadat ten náš. Vždyť je to mimořádna příležitost: Hororvý muzikál točíte jednou za život.


Time, vaše přítelkyně (Helena Bonham Carter v roli paní Lovettové) žertovala o tom,
že jste jí donutil, aby se zúčastnila konkurzu, a pak jste s ní na tohle téma pět týdnů nemluvil a zkoušel jiné herečky.
Jak to bylo...?

BURTON: Když to podáte takhle, zní to dost slizce. Byla to náročná role a já jsem prostě nechtěl, aby to vypadalo, jako že automaticky dávám práci svojí holce. Tak jsem na ni asi byl o něco tvrdší, než bych byl na někoho jiného. Ale samozřejmě, že pro tu postavu byla naprosto ideální.


Johnny, slyšel jsem, že jste se Sachou Baronem Cohenem (Pirelli) dostali na place holičské lekce...

DEPP: No jo, furt má ještě na zádech jizvy, chudák... (smích)


On je teď samozřejmě velmi v kurzu. Jak jste se k sobě vzájemně dostali?

BURTON: To bylo už po premiéře Borata. Jednoduše přišel na konkurz. Přinesl si hudbu ze Šumaře na střeše a v podstatě nám ho ve studiu celého přezpíval. (smích) Bylo to skvělé. Vážil jsem si toho, že s takovým čerstvým úspěchem mohl dělat spustu různých věcí, ale rozhodl se pro tuhle naši roličku.


Natočili jste bez pochyby nejkrvavější muzikál všech dob...

DEPP: No, třeba South Park...

BURTON: Nech ho mluvit... (smích)


• ... není to veliká komerční překážka?

BURTON: Risk to samozřejmě je, ale podle mého nutný. Viděl jsem na divadle nejrůznější produkce a některé se snažily být korektnější a to násilí uhladily. Žádná krev stříkající metry po pódiu. A ono to tam chybělo. Tahle show vychází ze starých, grandiózních melodramta a potoky krve do ni prostě patří.


Prosím nekopírovat! Opisovala jsem to z časopisu CINEMA.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Airlia Desdemona Airlia Desdemona | Web | 24. srpna 2009 v 12:05 | Reagovat

Prenádherný blog! Krása! Gratulujem, podaril sa ti! Môžem si ho pridať do spriatelených blogov??? ;-) Bola by som pyšná, že mám taký krásny blog v SB!

2 Faith Faith | Web | 1. září 2009 v 21:21 | Reagovat

Chci být členem officiálního českého blogového fanklubu Johnyho :-D Jelikož jej miluji ♥♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama